Kryzys papierniczy nie odpuszcza. Jest drogo i będzie jeszcze drożej

Po dwóch miesiącach wracamy do opisania sytuacji bieżącej w branży drukarskiej. I niestety powód nie napawa optymizmem: producenci papieru informują o kolejnych podwyżkach, które albo już są odczuwalne, albo będą odczuwalne w najbliższych tygodniach – wszystko zależy od tego, jakie zapasy posiadają drukarnie i hurtownie.

Kryzys papierniczy się rozkręca

Kryzys papierniczy rozkręcił się w okresie pandemii. Nałożyło się na to wiele czynników, w tym m.in. większe zainteresowanie skupu papieru przez rynek azjatycki, ale – co równie ważne – ogromny wzrost sprzedaży internetowej, sprzedaży, która potrzebuje ogromnych ilości kartonów. W związku z tym, wielu producentów ograniczyło produkcję papieru przenosząc moce przerobowe na produkcję kartonów.

Kolejnym znacznym problemem stał się ograniczony dostęp do pulpy i drewna, co spowodowało dalsze ograniczenia w możliwości produkcji papieru. A co się stało z drewnem? Znów duże zainteresowanie rynku azjatyckiego i amerykańskiego.

Całość dopełniają strajki największych fabryk finlandzkich produkujących papier, co oczywiście przełożyło się na jeszcze mniejsze możliwości produkcyjne papieru.

Więcej o tym wspominaliśmy w naszym artykule: Wzrost cen w 2022 roku

Kryzys w liczbach

W chwili obecnej sektor papierniczy przeżywa kryzys, jakiego w branży nie było. Ceny papieru wzrosły między ok 40 a 80%, przy czym, podwyżki 80% dotyczą papieru gazetowego – papieru, którego największą zaletą miała być niska cena. Ale to nie koniec.

Wojna odbija się echem

Niestety, sytuacja za wschodnią granicą dokłada swoje trzy grosze. Wzrost cen gazu, wzrost cen produktów importowanych z Ukrainy, to oczywiście wyższe ceny produkcyjne, a to dodatkowo musi odbić się na cenie finalnego produktu.

Producenci wymyślili: dodatkowa opłata energetyczna

Coraz więcej producentów postanowiło rekompensować zmniejszone zyski, dla przykładu niemiecki Papierfabrik Palm nakłada dodatkową opłatę energetyczną wynoszącą po 200 euro za każdą tonę papieru sprzedanego po 14 marca 2022. Opłata ma obowiązywać minimum do końca marca, trzeba się liczyć z tym, że będzie obowiązywać znacznie dłużej. Podobną politykę zastosowało m.in. UMP. A czy 200 euro to dużo? Tona papieru gazetowego to koszt w okolicach 700 euro.

Państwo dobija przedsiębiorców

Niestety, obecnie Władza nie dość, że nie wspiera przedsiębiorczości, to wbija nóż w plecy swoimi działaniami. Pominąwszy Nowy Ład, który katastrofalnie odbił się na gospodarce, doszły działania polegające na podwyższaniu podatku marży na cenie paliwa. Wykorzystując zawirowania na rynku paliwowym, czołowi dostawcy powiązani z Władzą, podnieśli marżę prawie o 700%, w międzyczasie „nakręcając” wojnę antyprzedsiębiorczą. Już nie wspominając o tym jak Władza walcząc z inflacją, nakręca inflację jeszcze bardziej.

Więcej w artykułach:
Business Insider: https://businessinsider.com.pl/biznes/rekordowe-marze-polskich-rafinerii-orlenu-i-lotosu-modelowa-marza-ma-sie-nijak-do-cen/t97vhr3

UOKiK zbada, czy marże Lotosu nie są za wysokie: https://biznes.trojmiasto.pl/UOKiK-zbada-czy-marze-Lotosu-nie-sa-za-wysokie-n165180.html

Inflacja w lutym mogła wynieść nawet 20%:

 

Światełko w tunelu: jak się bronić przed kryzysem wydawniczym

Wydawcy starają się dostosować do bieżącej sytuacji, część zdecydowała podnieść ceny za egzemplarz gazety / czasopisma, część zawiesiła najbardziej nierentowne publikacje, część ograniczyła częstotliwość wydawania. Środowisko drukarskie również próbuje okiełznać kryzys, Stowarzyszenie Intergraf zaapelowało m.in. o wstrzymanie lub przynajmniej ograniczenie eksportu masy celulozowej i papieru do krajów spoza Europy, aby zachować autonomię europejskiego przemysłu poligraficznego i wydawniczego.

 

A co może zrobić mały mikro wydawca? M.in.:

  • zadbać, aby w umowach pojawiła się możliwość jej rozwiązania w przypadku znacznej podwyżki papieru,
  • unikać podpisywania umów długoterminowych,
  • zmniejszyć gramaturę lub przejść na inną formę publikacji: np. z czasopisma na gazetę.
  • bookowanie terminów ze znacznym wyprzedzeniem

 

Tymczasem zapraszamy na nasze strony internetowe:

Skład graficzny gazet: https://wlasnagazeta.pl/sklad-gazet-dtp/

Skład graficzny czasopism: https://wlasnagazeta.pl/sklad-graficzny-dtp-czasopism/

Zapraszamy też na naszą osobną stronę poświęconą tematowi składu czasopism: https://skladczasopism.pl

Druk gazet: https://wlasnagazeta.pl/druk-gazet/

Druk czasopism: https://wlasnagazeta.pl/druk-czasopism/

 

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.