Jak drukuje się gazetę?

Druk gazetowy jest zupełnie inny, niż druk czasopism, czy katalogów. Dlaczego? Kluczowy jest czas: technologia druku gazetowego zoptymalizowana jest przede wszystkim pod ten czynnik.

Drukarnie gazetowe, specjalizujące się w druku dzienników, projektowane są zupełnie inaczej niż typowe drukarnie offsetowe. Kluczowe w nich jest stosowanie rozwiązania, które pozwoli w ekspresowym tempie – parę godzin – drukować nakłady rzędu kilkuset tys. egz. Stąd wykorzystywane są rozwiązania nieznane i nieużywane w typowym druku offsetowym.

 

Najtańszy papier gazetowy

Papier gazetowy jest znacznie lżejszy od papierów stosowanych w publikacjach typu czasopismo. Dla porównania: zwykła kartka xero lub z drukarki, to gramatura ok 80 gram. Papier gazetowy jest około dwukrotnie lżejszy, najczęściej mieści się w przedziałach 40-50g.

Lekka gramatura papieru niesie za sobą znaczne korzyści: logistyczne (kilkuset tysięczne nakłady ważą co najmniej połowę mniej, niż np. przy zwykłym offsecie.

Ponadto lekka gramatura czyni druk na papierze gazetowym najtańszą formą druku, zwłaszcza przy wyższych nakładach.

 

Format gazety narzuca maszyna

W przeciwieństwie do typowego druku offsetowego, w druku gazetowym to maszyna narzuca format. Dlaczego? Dla druku gazetowego najważniejszy jest czas. Technologia cięcia i przycinania publikacji wygląda zupełnie inaczej, niż przy typowym offsecie, docinanie wysokich nakładów trwałoby znacznie dłużej, niż parę godzin w jakich dziennik musi być wydrukowany – ten proces został okrojony do minimum.

 

Najszybszy druk

Powtórzmy to raz kolejny: druk gazetowy jest najszybszy. I najtańszy zwłaszcza przy wyższych gramaturach. To także zupełnie inna technologia zwana offsetem na zimno, gdzie farba utrwalana jest tylko przez wsiąkanie w papier.

Dlatego zapraszamy do skorzystania z naszych usług w tym temacie.

 

A jak wygląda to w praktyce? New York Times udostępnił ciekawe materiały na ten temat. Zachęcamy do ich obejrzenia

 

Video

Youtube🎬 : Druk gazety New York Times (3d)

Youtube🎬 :  Druk gazety New York Times (Insider)

 

Propozycje linków:
Gazeta na wybory samorządowe 2024 | Kompleksowe tworzenie gazet | druk gazet | ::: | Usługi kurierskie - najczęstsze problemy | druk gazet ceny - co na nie wpływa? | druk gazet - co warto o nich wiedzieć | Sesje elixir: koszmar płatności |  

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

 

Kompleksowe Tworzenie Gazet

Tworzymy gazety i czasopisma

Sprawdź jak w profesjonalnie i kompleksowo tworzymy gazety, czasopisma i książki dla naszych Klientów.

druk gazet

Druk gazet, czasopism

Oferujemy nie tylko skład graficzny tekstu gazet, czasopism, książek, ale również ekspresowy druk gazet.