Ceny za skład graficzny gazety, czasopisma i książki osiągają duże widełki cenowe. Od 0,50zł do (w skrajnych sytuacjach) nawet ponad 1000zł za stronę. Sprawdź co wpływa na naszą wycenę, w jaki sposób można ją obniżyć. Zobacz przykłady.
Skład tekstu, w tym skład gazet, skład książek, skład czasopism jest czynnością twórczą. I taka usługa może zostać wykonana w dwojaki sposób: profesjonalnie, czyli: ładnie, czytelnie, przejrzyście lub tzw. budżetowo, amatorsko: odpychająco, paskudnie, wyglądające na zrobione na kolanie.
Wiele instytucji i firm popełnia błąd polegający na wyborze droższego papieru do druku, kompletnie oszczędzając na składzie graficznym. Efekt? Droga publikacja, której nikt nie chce czytać.
Skład graficzny budżetowy (czyli najczęściej na wpół amatorski) charakteryzuje się niejednokrotnie bardzo niską ceną, jednak przede wszystkim cechuje go brak czytelności. Tak złożona publikacja przez większość czytelników jest wyrzucana do kosza. Czy warto drukować publikację, której nikt nie przeczyta, ponieważ technicznie czytanie jej będzie męczące? Wiele instytucji i firm popełnia błąd polegający na wyborze droższego papieru do druku, kompletnie oszczędzając na składzie graficznym. Efekt? Droga publikacja, której nikt nie chce czytać. Do tego, część agencji reklamowych i firm projektowych stosuje sztuczki typu dodatkowe płatności za „niezbędne” usługi. Finalnie niejednokrotnie klienci otrzymują drogie publikacje, z z zawartością i tak nie zachęcają do lektury.
część agencji reklamowych i firm projektowych stosuje sztuczki typu dodatkowe płatności za „niezbędne” usługi. Finalnie niejednokrotnie klienci otrzymują drogie publikacje, z z zawartością i tak nie zachęcają do lektury.
Jest też druga opcja – którą preferujemy w ramach usługi Własnej Gazety: profesjonalny skład graficzny, którego istotą jest „sprzedanie” artykułu. We Własnej Gazecie wiemy, że cena „za darmo”to za mało, aby przyciągnąć czytelnika. Wiemy, że każdy artykuł musi się „sprzedać”, czyli przyciągnąć czytelnika. A czy to ważne? Jeśli klientowi zależy, aby treści dotarły do czytelnika, to tak. Dzięki stosowaniu wielu sztuczek, NASZE publikacje są ładne i przejrzyste.
—- Przykład —-
Profesjonalny skład gazety – czy jest droższy od „budżetowego”?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, ostateczna cena składu graficznego w budżetowych agencjach reklamowych potrafi znacznie różnić się od kwot startowych. Wynika to często z celowego niedoszacowania, z pojawiania się problemów po drodze, oczywiście problemów dodatkowo płatnych. To, co przy profesjonalnym składzie graficznym jest zawarte w cenie i traktowane jako czynność podstawowa, w budżetowych rozwiązaniach niejednokrotnie wymaga dopłaty. Przejdźmy do konkretów.
We Własnej Gazecie wiemy, że cena „za darmo”to za mało, aby przyciągnąć czytelnika. Wiemy, że każdy artykuł musi się „sprzedać”, czyli przyciągnąć czytelnika.
—- Przykład —-
Profesjonalny skład tekstu gazety, czasopisma: co na niego wpływa? Co cechuje i co wpływa na cennik profesjonalnego składu?
- Profesjonalny layout publikacji w nowoczesnym designie
-
- to najbardziej istotny element, profesjonalny layout zaprojektowany przez doświadczonych projektantów graficznych tworzących nowoczesne publikacje, jest niezbędny w stworzeniu atrakcyjnej i czytelnej publikacji.
- Wykorzystywanie komercyjnych czcionek (fontów)
-
- we Własnej Gazecie od ponad dekady korzystamy z komercyjnych profesjonalnych czcionek, które nie tylko wyglądają ładnie, ale przede wszystkim są czytelne. Lata wydawania własnych publikacji, pozwoliły nam przetestować dziesiątki rozwiązań i poszukiwać tych najbardziej atrakcyjnych
- fotoedycja zdjęć
-
- kluczem wyjątkowego wyglądu naszych publikacji jest fotoedycja niemalże wszystkich zdjęć za pomocą zaawansowanych rozwiązań graficznych, wspieranych sztuczną inteligencją. W ramach fotoedycji poprawiana jest nie tylko jasność, ale kontrast, struktura, jakość, rozdzielczość, kolorystyka, detailing, nasycenie, cienie, podświetlenia, tony, biel, dynamika, tonacja, ekspozycja, HDR, kompresja tonalna
- szparowanie zdjęć
-
- poza fotoedycją i kadrowaniem, stosujemy również wycinanie zdjęć. Po co? Aby nadawać dynamiki stronom. Aby urozmaicać publikacje
- infografiki
-
- w ramach Własnej Gazety często proponujemy dodatkowe rozwiązania graficzne, które urozmaicą publikację i rozbiją „blachę tekstu”, jednym z atrakcyjniejszych elementów są infografiki – elementy po które niechętnie sięgają budżetowe agencje – infografiki są ładne, ale wymagają poświęcenia czasu, uwagi
- atrakcyjne tabelki i graficzne elementy dodatkowe
-
- miliony publikacji zostały zniszczone przez źle zaprojektowane tabele. Dobrze zaprojektowane tabelki i inne elementy graficzne zachęcają do lektury, źle: odstraszają.
- Elastyczność w kwestii nanoszenie korekt
-
- w ramach Własnej Gazety nie dokonaliśmy składu graficznego gazety, książki, która nie obyła się bez korekt ze strony klienta. Zawsze klienci mieli potrzebę dokonywania zmian, zawsze to rozumiemy, zawsze też wspieramy klientów
- Elastyczność ogólnie
-
- budżetowy skład musi być wykonany szybko, bo ekstremalnie tanio. Tymczasem profesjonalny skład tekstu – jaki oferujemy w ramach Własnej Gazety – w razie potrzeby może trwać nieco dłużej ze względu na drobne korekty, których niejednokrotnie jest wiele – rozumiemy, że klienci wydający pieniądze na druk publikacji, oczekują konkretnego efektu końcowego i w ramach Własnej Gazety – staramy się Klientów w tym wspierać. Dla nas ważny jest efekt ostateczny publikacji.
- Akceptacja do druku
-
- to trochę pół żartem pół serio – część naszych Klientów zwracała uwagę, że jednak ten punkt wcale nie jest tak oczywisty i zdarzały się sytuacji w których publikacja po ustalonym terminie automatycznie była przekazywana do etapu druku.
- Dostęp do wybranych komercyjnych baz stockowych za darmo
-
- w ramach Własnej Gazety, udostępniamy dostęp do profesjonalnych baz stockowych. Za darmo. Bez żadnych dodatkowych opłat. Ot, tyle ile klient potrzebuje zdjęć do publikacji, tyle otrzymuje. Czy warto? Dla przykładu Getty Images oczekuje 600zł za zdjęcie słabej jakości, a ok 2 tys. zł za zdjęcie, które można byłoby wykorzystać na okładce. (źródło)
- Wsparcie merytoryczne i techniczne
-
- w ramach Własnej Gazety, wspieramy naszych klientów: wiedzą techniczną, ale również niejednokrotnie merytoryczną. Klienci, którzy rozpoczynają współpracę z nami – współpracują przez lata. Nie bez powodu.
Czy powyższe punkty czynią ceny składu graficznego droższe od amatorskiego? Tak byłoby wiele lat temu. Jednak jest jeszcze punkt 10, który potrafi mocno obniżyć finalną cenę składu tekstu, a o którym pod grafiką.
—- Przykład —-
Automatyzacja kluczem do sporych oszczędności – mocno wpływa na cennik składu tekstu i gazet
Profesjonalny skład gazet i książek we Własnej Gazecie wspiera się automatyzacją i skryptowaniem. W praktyce wiele czynności można przyspieszać – zwłaszcza tych powtarzalnych. Przykład skrajny, wykonanie kilku tysięcy publikacji około 30-stronicowych, zajęło naszemu studiu parę godzin renderowania. Dobrze zaprojektowany, przemyślany, oskryptowany i zautomatyzowany projekt, pozwolił zaoszczędzić co najmniej kilkanaście tys. zł. To oczywiście przykład wyjątkowy, pokazujący jednak, jak przemyślany projekt pozwoli przyspieszyć prace i zaoszczędzić budżety. Naturalnie automatyzacja i oskryptowywanie wprowadzane jest również na poziomie gazet i książek znacznie mniejszych, nawet 8-12 stronicowych.
Profesjonalny projekt i skład tekstu, gazety przyciąga czytelnika
To wbrew pozorom nieoczywiste, ale ważne twierdzenie. Uważamy, że często wręcz warto zmniejszyć gramaturę papieru, a oszczędność przeznaczyć na profesjonalny skład graficzny. Fatalnie zaprojektowana książka lub publikacja nawet na papierze premium będzie niechętnie przeglądana, zupełnie inaczej niż bardzo dobrze zaprojektowana publikacja, książka na fatalnym papierze. Czy to możliwe? Proszę przyjrzeć się produktom premium, których etykiety są drukowane na paskudnych szarych papierach. Paskudnych papierach, które dzięki umiejętnemu projektowaniu graficznemu mogą stać się atutem etykiety, publikacji.
Fatalnie zaprojektowana książka lub publikacja nawet na papierze premium będzie niechętnie przeglądana, zupełnie inaczej niż bardzo dobrze zaprojektowana publikacja, książka na fatalnym papierze.
Cennik składu gazety, cennik składu tekstu – podsumowanie:
Co zatem wpływa na finalną kalkulację cenową składu tekstu, składu gazety?
- Po pierwsze: czas, jaki należy poświęcić na zaprojektowanie publikacji. Im więcej detali, niepowtarzalnych rozwiązań, tym więcej wymagała publikacja będzie pracy
- Po drugie: liczba stron. Im więcej stron do składu tekstu, tym cena jest niższa za stronę. Dlaczego? Kluczem jest layout, który i tak musi powstać niezależnie od sytuacji, czy strony są 4, czy jest ich 40 tysięcy.
- Po trzecie: zakres działań w ramach składu tekstu. W ramach profesjonalnego składu tekstu, marki takie jak Własna Gazeta, oferują szereg działań, za które firmy budżetowe, będą domagały się dodatkowych opłat
- Po czwarte: zakres współpracy. W ramach Własnej Gazety oferujemy znacznie więcej, niż skład tekstu (skład gazety, skład książek). Oferujemy przede wszystkim kompleksowe tworzenie publikacji, a więc skład, druk, transport, wersję on-line, bezpośredni kontakt z projektantem graficznym. Więcej: https://wlasnagazeta.pl/tworzenie-gazet/
Cena Składu tekstu poniżej 1zł?
Tak, warunkiem jest duża liczba stron, duża automatyzacja i powtarzalność.
Cena za Skład tekstu za 1000zł i więcej?
Też jest możliwy, wymaga jednak szeregu działań wykraczających poza skład graficzny (czyli np. organizacja sesji zdjęciowej, zakup wybranych graficznych rozwiązań lub zlecenie zaprojektowania takowych). Ponieważ większość klientów decyduje się przekazywać zdjęcia lub grafiki przygotowywane w ramach własnych sesji… takie stawki rzadko są spotykane, a jeśli już, to dotyczą bardzo wąskiej grupy klientów.
Cena za Skład tekstu, gazety, książki za 10-200zł?
Tak, finalna kalkulacja zależna od liczby stron, skomplikowania, elementów, zakresu współpracy, częstotliwości powtórzeń druku (czy layout budowany jest pod jeden tytuł, czy cykliczny).
Na koniec:
Na koniec warto zapamiętać o jednym: przy usługach takich jak Własna Gazeta, Klient otrzymuje jasne komunikaty, komunikacja odbywa się w sposób ciągły, Klient nie jest zaskakiwany dodatkowymi kwotami, działania są przewidywalne – i co ważne – Klient ma w nie wgląd, aktywnie uczestniczy w strategicznych decyzjach. Elastyczność, otwartość na korekty, powoduje, iż jeśli nawet początkowo wycena nie będzie należała do najtańszej, to jakościowo taka inwestycja szybko się zwraca. I pod względem elastyczności z naszej strony, i pod względem wsparcia, jakie Klient otrzymuje.
Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.
Skład gazet: , Skład tekstu: , druk gazet
Propozycje linków:
Druk gazety | druk gazetek reklamowych | Skład gazet | Skład tekstu | Druk gazet | ::: | Druk Gazet – Co Musisz Wiedzieć? | Ciekawe: Druk, A Druk Gazety? Co To? Czym Się Różni? | Jak Drukuje Się Gazetę? | Poradnik: Skład Gazety ZA DARMO I Druk We WG |Artykuł nie jest poradą prawną.
Raczej należy traktować jako niezobowiązujący komentarz.