Usługi kurierskie – najczęstsze problemy

Usługi kurierskie dla małych przesyłek są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jednak te usługi również nie są pozbawione wad.


Optymalizacja jest kluczowa

Dla większości małych i średnich nakładów dostawa za pomocą firm kurierskich jest najtańszym rozwiązaniem: wliczając koszty dostawy i pakowania te często są mimo wszystko znacznie tańsze niż dostawa transportem wewnętrznym, czy za pomocą firm transportowych. Wynika to z m.in. z odpowiedniej optymalizacji, jaką stosują firmy kurierskie: zoptymalizowana jest logistyka, stosowane są centra przepakunkowe. Najczęściej paczki nie są dostarczane bezpośrednio do klientów, ale najpierw do punktów zbiorczych / sortowni, gdzie następnie są przepakowywane do transportów typu transport tirem, którym „jadą” do kolejnych punktów przepakunkowych / sortowni, gdzie następnie są znów rozdzielane do mniejszych sortowni / punktów, itd., itd. W praktyce firmom kurierskim udaje się dostarczać przesyłki nawet w jedną dobę. Ale jest parę „ale” o jakich warto wspomnieć.

 

„Dostawa w jeden dzień”

Większość firm kurierskich chwali się dostawami w jedną dobę. Firmy chwalą się, że nawet ponad 90% paczek trafia kolejnego dnia do odbiorcy. Warto zwrócić, że uwagę na to, że odwrotnie: ok 10% to liczba przesyłek, która nie zostanie dostarczona w jedną dobę. Firmy kurierskie nie gwarantują dostawy w 24 godziny. Może chcą, może pragną, może marzą, aby wszystko zostało dostarczone w 24 godziny, i większość przesyłek dociera w jedną dobę… ale nie wszystkie. I nasze doświadczenia z Klientami pokazują, że część przesyłek potrafi „zaginąć” na znacznie dłużej niż jedną dobę. Zwłaszcza w okresach gorących. Jeśli zatem – jako Klient – potrzebujecie dostawy gazety w 24 godziny: dostawa kurierska obarczona jest ryzykiem, że z różnych powodów może się tak nie stać. Począwszy od losowych, przez usterki typu błędny adres, niemożliwość znalezienia adresu przez kuriera. Jeśli Klientom zależy na szybkiej dostawie, polecamy nasz transport wewnętrzny – ten często odbywa się od razu po wydrukowaniu gazety.

Jeśli Klientom zależy na szybkiej dostawie, polecamy nasz transport wewnętrzny – ten często odbywa się od razu po wydrukowaniu gazety.

 

„Gwarancja dostawy”

Firmy kurierskie często gwarantują dostawę w 24 godziny, nawet pozwalają wykupić dodatkowe zabezpieczenie / usługę, aby mieć pewność, że gazety na pewno będą dostarczone w 24 godziny. Opcja wydaje się atrakcyjna, gdy zależy nam na na czasie. A co jeśli nie? A co jeśli firmie kurierskiej nie uda się dostarczyć w 24 godziny? Regulaminy „gwarancji dostaw” najczęściej przygotowane są na taką sytuację: nastąpi zwrot dopłaty. Jeśli zatem np. za 1 zł wykupiona zostanie gwarancja dostawy w ciągu jedną dobę, a dostawa jedną dobę się nie odbędzie… to firma odda 1 zł. Jeśli Klient potrzebuje gazetę na event, dostawa kurierska z gwarancją dostawy nie zapewni dostawy. Najpewniejszą opcją jest dostawa transportem wewnętrznym – o ile nie nastąpią czynniki zewnętrzne / losowe, transport od razu jest kierowany prosto do Klienta.

Jeśli zatem np. za 1 zł wykupiona zostanie gwarancja dostawy w ciągu jedną dobę, a dostawa jedną dobę się nie odbędzie… to firma odda 1 zł.

 

Zniszczone przesyłki

To firmom kurierskim niestety się zdarza. Nie wynika to z celowych działań, ale z masowości usługi. Firmy kurierskie sortują dziennie tysiące przesyłek o różnej zawartości. Niejednokrotnie zdarza się, że wysyłane gazety ulegną zalaniu, paczki rozpadną się (pomimo stosowania przez nas drogich zabezpieczeń), paczki ulegną częściowemu uszkodzeniu. W takich sytuacjach rozpoczyna się proces reklamacyjny. Takie przesyłki nie są wysyłane do przez firmy kurierskie do Klientów. Procedury reklamacyjne potrafią trwać nawet ponad miesiąc i ich wynik zależny jest od wielu czynników.

Procedury reklamacyjne potrafią trwać nawet ponad miesiąc

 

Zagubione przesyłki

Firmom kurierskim zdarza się także zagubić przesyłki. Z różnych powodów. Pamiętajmy o efekcie skali: firmy kurierskie obsługują tysiące przesyłek. Na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim okres po jakim taka przesyłka zostaje uznana za zagubioną: ten okres potrafi wynieść ponad miesiąc. A gdzie znaleźć takie informacje? Bezpośrednio w regulaminach usług kurierskich.

okres po jakim taka przesyłka zostaje uznana za zagubioną: ten okres potrafi wynieść ponad miesiąc

 

Zgrabne podsumowanie:

Wysyłki kurierskie to zdecydowanie najtańsza opcja, zwłaszcza dla mniejszych nakładów. Takie rozwiązania są dobrze zoptymalizowane, co pozwala dostarczać przesyłki firmom kurierskim niejednokrotnie nawet w 24 godziny. Ale niejednokrotnie nie oznacza, że zawsze. I w przypadku problemów, należy liczyć się z faktem, że procedury potrafią trwać znacznie dłużej niż jeden dzień. A „gwarancje dostaw” wcale nie gwarantują, że na pewno gazety zostaną dostarczone w jedną dobę.

„gwarancje dostaw” wcale nie gwarantują, że na pewno gazety zostaną dostarczone w jedną dobę.

 

Jaka jest alternatywa? W chwili obecnej proponujemy dwie:

  1. wysyłka ze znacznie większym wyprzedzeniem, aby wliczając wszystkie procedury, gazety mogły zostać dostarczone na czas lub wydrukowane ponownie i dostarczone ponownie
  2. nasz transport wewnętrzny

Zapraszamy do usług

Propozycje linków:
Gazeta na wybory samorządowe 2024 | Kompleksowe tworzenie gazet | druk gazet | ::: | Usługi kurierskie - najczęstsze problemy | druk gazet ceny - co na nie wpływa? | druk gazet - co warto o nich wiedzieć | Sesje elixir: koszmar płatności |

 

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

 

Kompleksowe Tworzenie Gazet

Tworzymy gazety i czasopisma

Sprawdź jak w profesjonalnie i kompleksowo tworzymy gazety, czasopisma i książki dla naszych Klientów.

druk gazet

Druk gazet, czasopism

Oferujemy nie tylko skład graficzny tekstu gazet, czasopism, książek, ale również ekspresowy druk gazet.

..............