Dlaczego mikrodruk gazetowy jest średnio opłacalny?

Druk gazetowy jest jednym z najtańszych form druku, jednak przy próbie druku egzemplarzy kilku, czy kilkudziesięciu egzemplarzy, jego cena wcale nie musi być konkurencyjna względem innych technologii czy papieru. Oto dlaczego.

Technologii druku jest parę, jednak druk gazetowy jest nie bez powodu jedną z najtańszych form druku. Najtańszych i najszybszych. Przynajmniej, gdy mówimy o druku gazetowym, tj. zwanym profesjonalnie: colsetowym rolowym.

Ale gdy kalkulacje cenowe będą dotyczyły niskich nakładów – rzędu kilkudziesięciu egzemplarzy – to konkurencyjność względem grubszych gramatur jest bardzo wątpliwa. Nie dzieje się to bez powodu.

 

Na dzień dobry, warto byłoby użyć prostej analogii.

Wyobraźmy sobie, że chcemy zawieźć karton z gór nad morze, czyli 783 km, zaokrąglijmy do 1000 km.

  • Jeśli jeden karton zawieziemy samochodem osobowym, koszt przejechania 1000 km to około 6L x 7zł czyli 420 zł.
  • Gdybyśmy jednak ten sam karton wysłali tirem, to koszt wzrósłby z 6 litrów na 100 km do około 40 litrów. Czyli 40 x 7zł x 1000 / 100 = 2800 zł!
  •  Ale gdybyśmy karton wsadzili do Tira w którym oprócz niego, znalazło się 100 innych kartonów, wtedy koszt spadłby z 2800 do 28zł za karton!

I drukarnia gazet jest takim TIRem. Przy dużej ilości publikacji, czyli przy dużym nakładzie, koszt jest jednostkowy jest mikroskopijny! Ale gdy chcemy wydrukować jeden egzemplarz, albo parędziesiąt – koszt może być znacznie wyższy od innych technologii.

A co wpływa na wysoką cenę malutkich egzemplarzy?

Odpowiedź brzmi: duży odrzut początkowy. Druk gazetowy technologicznie znacznie różni się od druku offsetowego arkuszowego, czy druku cyfrowego. I to różnice technologiczne przyczyniają się do faktu, że 10, czy 100 egzemplarzy jest droższe niż druk w innych technologiach.

Druk gazetowy jednak wygrywa:

Jednak pomimo nieco wyższych cen dla mikronakładach niż przy druku w innych technologiach, wielu naszych Klientów pragnie drukować w technologii druku gazetowego. Oto parę powodów.

1. ekspresowy wydruk publikacji

W przeciwieństwie do innych technologii, maszyny do druku gazetowego, projektowane były z myślą o dziennikach. Tzn. Projektowane z myślą, aby w ciągu paru godzin wydrukować cały nakład, który jeszcze w nocy musi dotrzeć do wskazanych punktów, aby od rana być dostępnym. Gazety, które mają być drukowane na maszynie drukarskiej rolowej projektuje się nieco inaczej, niż np. kredę. Zwraca się uwagę na zupełnie inne elementy i – co nie mniej ważne – ignoruje się drobne „śmieci”, które dodatkowo mogą pojawić się na papierze. Kluczem jest szybkość druku i czytelność. A jakość publikacji jest drugorzędna. I rzeczywiście, Własna Gazeta oferuje często druk gazet w 24 godziny, łącznie z dostawą, naturalnie po spełnieniu wcześniej wybranych zaleceń.

2. niecodzienny papier

Papier gazetowy posiada bardzo delikatną gramaturę. To mniej więcej połowa! wagi kartki, jaką posiadacie w drukarce domowej. Taki papier wymaga również nieco innego podejścia. I nie wszystkie maszyny są w stanie sobie poradzić z tak delikatną gramaturą.

3. Cena

I cream de la cream: cena. Część Klientów zaczyna od niskich nakładów, aby zaraz przejść do tych nieco wyższych. A im wyższa cena, tym koszt za egzemplarz staje się coraz niższy. Koszt startowy przy druku gazetowym jest wysoki, ale on niewiele się zmienia.

4. Wiarygodność prasy

Nie możemy zapomnieć również o zjawisku wiarygodności prasy. Publikacja drukowana jako gazeta, częściej jest dobrze odbierana. Prasa drukowana w końcu cieszy się wciąż wysokim zaufaniem.

Druk gazet w niskim nakładzie, co robić?

Rozwiązania wydają się byćdwa:

– zmienić gramaturę i drukować jako druk offset-arkusz lub druk cyfrowy…

– bądź wydrukować publikację formacie gazety.

Podsumujmy:

Maszyny drukarskie konstruowane są z myślą o bardzo szybkim druku gazetowym. Dlatego też nie docina się specjalnie publikacji, stąd marginesy na który mogą znajdować się różne „śmieci”. Aby druk szybko docierał do Klienta, należało zoptymalizować wiele zadań, jednym z nich jest format, który jest sztywny. Warto o tym pamiętać.

W artykule Jak drukuje się gazety ( https://wlasnagazeta.pl/artykuly/porady/jak-drukuje-sie-gazete/ ) zamieszczone zostały linki do dwóch filmów pokazujących, jak wyglądają poszczególne etapy druku w jednej z większych drukarni gazet na świecie.

 

A gdybyście potrzebowali stworzyć własną gazetę:

Druk gazet

Drukarnia gazetowa

 

 

 

Polecamy.

Propozycje linków:
Gazeta na wybory samorządowe 2024 | Kompleksowe tworzenie gazet | druk gazet | ::: | Usługi kurierskie - najczęstsze problemy | druk gazet ceny - co na nie wpływa? | druk gazet - co warto o nich wiedzieć | Sesje elixir: koszmar płatności |  

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

 

Kompleksowe Tworzenie Gazet

Tworzymy gazety i czasopisma

Sprawdź jak w profesjonalnie i kompleksowo tworzymy gazety, czasopisma i książki dla naszych Klientów.

druk gazet

Druk gazet, czasopism

Oferujemy nie tylko skład graficzny tekstu gazet, czasopism, książek, ale również ekspresowy druk gazet.