Druk gazet – co musisz wiedzieć?

druk gazet: charakterystyczne "ząbki"

W tym tekście pokrótce przedstawiamy szczegóły na temat usługi druku gazet (druk na papierze gazetowym jak przy dziennikach) we współpracy z Własną Gazetą. Sprawdź co powinieneś wiedzieć przed podjęciem współpracy z drukarnią gazet

Są różne technologie

Różne drukarnie proponują różne technologie związane z drukiem na papierze gazetowym. Pewnie jakieś 99% drukarni nie proponuje wcale takiego druku – m.in. ze względów technicznych. Gdy proponują, najczęściej jest to druk wysokonakładowy na poziomie minimum 500 tys. egz. lub w cenach na poziomie kredy.

Jest też trzecia opcja: najtańsza i najszybsza: druk gazetowy dziennikowy – czyli taki jak przy dziennikach. Jest to technologia, jaką oferujemy również w ramach Własnej Gazety.

Zalety druku gazetowego typu dziennik:

– szybkość:

pamiętajmy, że drukarnie gazetowe oferujące druk dzienników usługę wykonują w parę godzin. Zatem rozwiązania jakie się stosuje podczas druku gazet są zoptymalizowane po druk dziennika: czyli druk ma być szybki. I taki jest: druk dzienników w końcu trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin – zależnie od nakładu. W tym czasie nie dość, że jest gazeta wydrukowana, to wysuszona, spakowana i gotowa do transportu. Gazety nie będące dziennikami a wychodzące rzadziej, kolejkowane są między druk publikacji typu dziennik, stąd czas realizacji jest minimalnie dłuży. Wciąż jest jednak druk gazety z Własną Gazetą jest znacznie krótszy niż druk na kredzie. To w końcu zupełnie różne technologie.

druk gazet jest najtańszy

cena druku gazet jest znacznie niższa niż cena druku w innych technologiach. Jest to związane z optymalizacją technologiczną a także z gramaturą papieru: papier gazetowy jest niemal dwukrotnie lżejszy od papieru jaki posiadacie w domowej drukarce

„Plusy ujemne” druku gazet

Aby druk gazet był szybki i sprawny, wymagane jest parę sztuczek optymalizacyjnych i technologicznych.

– druk gazet w formacie ok. A3, chyba że…

druk gazetowy na papierze gazetowym odbywa się w formatach z góry nałożonych przez maszynę. Dlaczego? Docinanie publikacji wydłuża czas realizacji usługi, a usługa druku oferowana przez Własną Gazetę jest usługą szybką. Jak rozwiązujemy ten techniczny problem we Własnej Gazecie? Jeśli posiadacie plik w innym formacie, oferujemy przeskalowanie go, czyli powiększenie lub pomniejszenie, aby dopasować do makiety maszyny.

– Liczba stron w druku gazet? Od 8, chyba że…

Dzienniki prawie zawsze mają więcej stron niż kilkanaście, zatem optymalne jest tak zaprojektowanie maszyn, aby wspierały składanie kartek – aby zautomatyzowany proces powodował, że druk gazety będzie szybki. I dlatego druk 4 stron jest technicznie niemożliwy chyba że… chyba, że ręcznie strony zostaną rozseparowane. Ponieważ kartki w dziennikach nie są klejone, ani zszywane, wystarczy takie kartki ręcznie rozłożyć. Taka czynność nazywa się separacją i jest usługą dodatkowo płatną, ale taką czynność można wykonać samemu (np. kolporterzy podczas wkładanie gazet do skrzynek).

– Obowiązkowe marginesy w druku gazet

W przeciwieństwie do druku na papierze kredowym, w druku na papierze gazetowym (takim jak przy dziennikach) nie stosuje się docinania (o czym wspomniano wyżej), co oznacza w praktyce, że wydrukowane gazety posiadają marginesy – to jest niezadrukowane przestrzenie. Dlaczego? Znów kluczowy jest czas. Pamiętajmy, że technologia zaprojektowana z myślą o druku gazet. Jeśli Klient oczekuje, aby publikacja wydrukowana była do wszystkich brzegów, należy wtedy wykonać docięcie – jest to oferowane przy technologiach nieco innych i wiąże się ze znacznie dłuższym czasem realizacji i znacznie wyższą ceną.

 

– Artefakty, „ząbki” i inne smaczki w druku gazet

Druk gazetowy stosowany przy druku dzienników nie jest drukiem perfekcyjnym. Na stronach mogą pojawiać się plamki, kreski, nieostrość i inne elementy wpływające na charakter gazety. Większość Klientów to uwielbia. Zwłaszcza słynne „ząbki”, które posiadają wszystkie wydrukowane gazety na zewnętrznym marginesie, a które są efektem nieco innej technologii cięcia gazety. Klienci, którzy oczekują perfekcyjnego druku, powinni skorzystać z innych technologii i powinni spodziewać się oczywiście znacznie wyższych cen i dłuższego czasu realizacji.

Artykuł rozpoczyna się zdjęciem gazet z „poząbkowanym” bokiem, a tutaj poniżej jeszcze przykład innych artefaktów, jak dziurki, czy inne elementy, których w druku kredowym nie uświadczymy, zaś w druku gazet – zwłaszcza wykorzystywanym przy publikacjach typu dziennik – są normą:

przykładowe artefakty wydrukowanych gazet

Artefakty, kropki, kreski – parę przykładowych elementów drukowanych gazet, które są nierozłącznym elementem tego typu publikacji.

– Nieidealne oddanie kolorów

Należy mieć na uwadze fakt, że proponujemy usługę druku w wysokonakładowej technologii, która wymaga wielu kompromisów. Jednym z takich minusów jest nieperfekcyjnie oddanie kolorów. Co to oznacza w praktyce? Że może się zdarzyć, że na wybranych stronach interesujący nas kolor będzie miał nieco inny odcień.  Należy mieć również na uwadze fakt, że istnieje podobieństwo minimalnego rozsunięcia się płyt, co w praktyce można oznaczać lekkie przesunięcie w kolorze. Dlatego jedną ze sztuczek jaką stosujemy jest używanie czarnego jednoskładnikowego – aby takie działania nie miały żadnego lub marginalny wpływu na czytelność.

 

– Pakowanie tasiemką wydrukowanych gazet

Gazety domyślnie łączone są w paczki, a gazety w paczkach połączone są tasiemką. Należy mieć na uwadze fakt, że tasiemka negatywnie wpływa na zewnętrzne publikacje i procent publikacji może być uszkodzony, zgnieciony, etc. Rozwiązaniem jest wydrukowanie gazety w nieco większym nakładzie od tego, jaki jest potrzebny.

Przykład charakterystycznego zgniecenia skrajnych gazet przez tasiemkę.

Przykład charakterystycznego zgniecenia wybranych gazet przez taśmę spinającą gazety.

 

Ograniczenia designerskie druku gazetowego

Oprócz fizycznych ograniczeń, druk gazetowy wymaga specyficznego podejścia do składu graficznego. Ogrom agencji reklamowych i projektowych nie rozumie specyfiki druku gazet, stąd tak wiele gazet jest źle projektowanych, źle przygotowywanych, wychodzą jako ciemne i brzydkie publikacje. A publikacje projektowane przez Własną Gazetę są po prostu ładne. Oprócz kwestii designu występują jeszcze ograniczenia techniczne

– Czarny jednoskładnikowy

Tekst pisany w druku gazetowym powinien być koloru czarnego, a czarny powinien być jednoskładnikowy. Wieloskładnikowy czarny to najczęstszy błąd. W ramach weryfikacji materiałów do druku gazet przez Własną Gazetę, staramy się wychwytywać ten element, jednak warto już w procesie projektowym zadbać o prawidłowy kolor

– Krzywe, kolory i cmyk

Warto również pamiętać, aby zamienić czcionki na krzywe, suma kolorów, aby nie przekraczała 240, a aby kolorystyka była w CMYK. A co gdy tak nie będzie? Czcionki mogą zostać nieprawidłowo przekonwertowane, a kolory błędnie odwzorowane. Ponadto podczas konwersji czarny staje się znów czteroskładnikowy i znów jest to problem.

 

Druk gazetowy jest super ale…

Druk gazetowy jest dla grafików designem wymagającym, dlatego niewiele studiów graficznych oferuje skład i projektowanie takich publikacji. Zwłaszcza, że jest to druku zaprojektowany z myślą o wysokich nakładach. W ramach Własnej Gazety oferujemy skład gazet, druk gazet, wersję on-line, wsparcie w procesie twórczym (zakładka tworzenie gazet).

Nie zapominajmy, że jednocześnie druk gazetowy w technologii wykorzystywanej np. przy druku dzienników, jest drukiem najszybszym i jednocześnie najtańszym. A wszystko to dzięki lekkości papieru i optymalizacji działań i technologii.

 

Parę przykładów video!

Jak drukuje się w drukarni gazet New York Times [ link ]
Jak drukuje się w drukarni gazet Boston Globe [ link ]
Drukarnia gazet New York Times od środka [ link ]
Drukarnia gazet Edmonton Journal [ link ]

A tu jeszcze ciekawostka jak kiedyś drukowano na maszynie Gutenberga [ link ]

 

 

Propozycje linków:
Gazeta na wybory samorządowe 2024 | Kompleksowe tworzenie gazet | druk gazet | ::: | Usługi kurierskie - najczęstsze problemy | druk gazet ceny - co na nie wpływa? | druk gazet - co warto o nich wiedzieć | Sesje elixir: koszmar płatności |  

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

 

Kompleksowe Tworzenie Gazet

Tworzymy gazety i czasopisma

Sprawdź jak w profesjonalnie i kompleksowo tworzymy gazety, czasopisma i książki dla naszych Klientów.

druk gazet

Druk gazet, czasopism

Oferujemy nie tylko skład graficzny tekstu gazet, czasopism, książek, ale również ekspresowy druk gazet.

......,............