Od ponad dekady profesjonalnie zajmujemy się składem graficznym DTP i drukowaniem gazet. Przez te wszystkie lata współpracujemy z profesjonalistami dziennikarstwa i marketingu, ale również półprofesjonalistami i amatorami, którzy niejednokrotnie posiadają ogromną wiedzę merytoryczną, ale redakcyjną. Finalnie, często w dobrej wierze, otrzymujemy z tekstami „sztuczki”, które robią więcej złego niż dobrego. W tym artykule zebraliśmy część tych rozwiązań i przed nimi ostrzegamy… tzn. sugerujemy, aby się powstrzymywać od ich stosowania.
Cytat dolny z przecinków
To klasyka błędów. Zamiast pojedynczego [ „ ] otrzymujemy niby to samo, ale jednak wykonane z dwóch niezależnych przecinków udających dolny cytat, czyli [ , ] [ , ]. Czemu autorzy je stosują? Nie wszystkie edytory tekstu pozwalają wykonać dolny cytat, a autorom często zależy, aby dolny cytat był.
Jaki jest efekt działania?
- Jeśli pseudocytat nie zostanie wychwycony podczas redakcji lub przez automat, ten, gdy znajdzie się na krańcu linii, może rozdzielić się w sposób nieprzewidywalny, tj. pierwszy przecinek zostanie w jednej linii, drugi zostanie przeniesiony do linii następnej.
- Ponieważ automat nie wykryje, że wskazany wyraz, fraza, zdanie są cytatem, nie zastosuje skryptu automatycznie obniżającego pierwszy cytat. Znaki cytatu będą wyglądać nienaturalnie.
- Jeśli czcionka/font nie obsługuje dolnego cytatu, to najczęściej znaki cytatu będą wyglądać nienaturalnie.
- W wielu czcionkach / fontach dolny cytat i przecinek są znakami wyglądającymi różnie. Wtedy taki cytat wygląda nienaturalnie.
Wielokrotne spacje, jako tekst umieszczony do prawej.
Normą jest umieszczanie podwójnych spacji. Często jest to kwestia nieświadomego podwójnego uderzenia w znak. I z tym nie ma większego problemu. Więcej zamieszania jest w sytuacji, gdy ktoś próbuje ręcznie formatować treść i wymuszać za pomocą spacji, aby pojawiła się z prawej strony.
Jaki jest efekt działania?
Pozytywnego efektu to nie uzyskuje żadnego – poza tym, że tekst się rozsypie. Do tego dodaje to zupełnie niepotrzebnie dodatkowej pracy działowi graficznemu, który musi ręcznie edytować takie treści i ręcznie usuwać wszystkie znaczniki. Jeśli chcecie Państwo, aby jakiś fragment był wyrównany do prawej strony, sugerujemy poinformowanie działu graficznego. Nasze działy graficzne wykazują się dużą elastycznością i na ile to możliwe, starają się wychodzić Klientom naprzeciw.
Tabulatory zamiast spacji
Znak tabulatora w tekście jest problematyczny. A problematyka wynika z faktu konstrukcji działania tabulatora, który nie zawsze oddziela się o sztywną odległość x centymetrów.
Jaki jest efekt działania?
Niezauważony tabulator potrafi namieszać w treści raz mieć wielkość spacji, a raz paromilimetrowej przerwy.
Kiedy używać?
Oczywiście tabulatora warto. Kiedy? Gdy chcemy zamieścić prostą tabelę. Dział graficzny widzą treść rozdzieloną tabulatorami zamieni tekst na tabelę. Ale jest jeden szkopuł: liczba tabulatorów musi identyczna, tj: każdy następne kliknięcie tabulatora oznacza koniec kolumny i rozpoczęcie następnej.
Przykład 1 poprawny:
Kolumna 1 [ tab ] Kolumna 2 [ tab ] Kolumna 3
Przykład 2 również poprawny
pomimo tego, że komórka 1A jest dłuższa niż Komórka 2A, po komórce 2A należy użyć tylko jednego tabulatora, aby dać znać, że tu następuje kolejna kolumna. Nie zwracamy uwagi na fakt, że teraz długość kolumn się nie zgadza – w tabeli będzie wszystko poprawne.
1a tekst znacznie dłuższy [ tab ] 1b [ tab ] 1c 2a tekst krótki [ tab ] 2b [ tab ] 2c
Przykład 3 błędny
chcąc wyrównać linie, autor dodaje tabulator do tekstu dolnego, finalnie zawartość komórki 2b będzie pusta, a w komórce 2c pojawi się zawartość komórki 2b. Zamieszane!
1a tekst znacznie dłuższy [ tab ] 1b [ tab ] 1c 2a tekst krótki [ tab ] [ tab ] 2b [ tab ] 2c
To tylko parę przykładów. Do tematu zapewne wrócimy jeszcze w przyszłości.
A dla zainteresowanych: Jak poprawnie cytować , Cytat (wiki)
Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.