Poradnik: skład gazety ZA DARMO i druk we WG

Krok po kroku pokazujemy, jak samemu ZA DARMO stworzyć gazetę, którą następnie wydrukujesz we Własnej Gazecie.

Znaczna większość drukarni – zwłaszcza tych profesjonalnych – oczekuje od klientów materiałów do druku w wysokiej jakości. Taką jakość zapewni tylko profesjonalne studio graficzne. Takie rozwiązania są niezbędne, aby mieć pewność, że publikacja będzie wydrukowana bezbłędnie i ma ono sens przy druku w kwotach wyższych. Ale co przy drukach niskonakładowych i niskobudżetowych, gdzie jakość i odwzorowanie nie jest priorytetem?

Tutaj przychodzimy MY z naszą innowacyjną technologią wsparcia, dzięki której Klient sam tworzy projekt gazety za darmo – za pomocą popularnego i darmowej strony Canva. Co wyróżnia nasze rozwiązanie? Z naszym rozwiązaniem projekt wykonasz w darmowej wersji Canvy (rozwiązanie działa w wersji 2023.03), to oszczędność ok 600zł / rok!

My, z użyciem nowoczesnej technologii niejednokrotnie wspieranej przez AI, przekonwertujemy całość na jakość drukarską.

Ograniczenia?

 • druk musi odbyć się w ramach Własnej Gazety. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania publikacji poproś nas o wycenę, aby upewnić się, że warunki cenowe i jakość będą ci odpowiadać.
 • Własna Gazeta nie obsługuje konsumentów, czyli klientów indywidualnych. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie reprezentujesz firmy, Urzędu, fundacji, stowarzyszenia, etc., nie będziemy mogli Cię obsłużyć.
 • wszystkie materiały graficzne i tekstowe zawarte w plikach będą konwertowane. Oznacza to, że kolor będzie zbliżony, a nie identyczny z tym, co Państwo stworzyli. Jeśli zależy Państwu na konkretnym odcieniu.
 • używaj tylko standardowych czcionek! Canva pozwala na wykorzystanie wielu czcionek, ale skupiaj się na prostych czcionkach. Pamiętaj, że nie wszystkie mają polskie znaki!
 • do stworzonego projektu zostaną dodane marginesy, dlatego można wypełnić treścią publikacje aż do brzegu.
 • nie nakładaj tekstu na grafikę, jeśli jednak projekt tego wymaga, użyj białego jednolitego tła pod spodem tak, aby tekst był na jednolitym białym tle
 • nie oblewaj zdjęć tekstem: niektóre projekty uwzględniają, aby tekst opływał zdjęcie lub grafikę o nieregularnych kształtach. Aby można było sprawnie wykonać konwersję, pliku, unikaj takich rozwiązań. Niech tekst będzie nad grafiką, pod grafiką, obok, ale w formie regularnej.

Zatem, gotowi do stworzenia projektu własnej gazety A3 za darmo?

Instrukcja dla projektu gazety w CANVA on-line wersja darmowa

Krok 1: rejestracja za darmo

Do wykonania projektu potrzebna będzie rejestracja. Jest ona bezpłatna. Canva będzie wielokrotnie próbować zachęcać do przetestowania lub kupna wersji profesjonalnej. Zachęcamy odmówić i pozostawić sobie tę opcję na inne sytuacje.

Krok 2: Utwórz projekt

Po przejściu procedury rejestracyjnej pojawia się nam panel główny. W prawym górnym rogu znajduje się fioletowy przycisk „Utwórz Projekt”. Kliknij go!

Krok 3: rozmiar

 1. Z rozwiniętego menu wybierz „Rozmiar niestandardowy” (napis ukryty pod plusem)
 2. teraz zamień PX na MM (piksele na milimetry)
 3. w polu szerokość, wpisz: 269
 4. w polu wysokość, wpisz: 362
 5. wybierz utwórz nowy projekt.

Krok 4: Unikaj przykładowych projektów

Pojawiła się nam pusta strona, po lewej zaś wysunęło menu z przykładowymi projektami. Nie będziemy z nich korzystać – często zawierają elementy z płatnych pakietów. Mogą również zawierać problematyczną kolorystykę. Przykładowe projekty można rozważać przy pakiecie Canva PRO.

Krok 5: Elementy TEKST

Wybierz z menu pozycję TEKST, tam znajdują się interesujące nas pola.

Krok 6: wypełniamy treścią strony

Gdy rozwinęło się menu Tekst, pojawiły się nam przykładowe pola. Wykorzystamy pola o treści „Dodaj nagłówek”, „dodaj podtytuł”, „dodaj trochę treści”

 • uwaga: nie używamy efektów graficznych dla tekstów poniżej 20 pkt.
 • uwaga: nie zmieniamy czarnego koloru dla czcionek poniżej 16 pkt (należy zostawić domyślny czarny #000000)
 • prosimy, aby tekst nie był mniejszy niż 8 pkt.
 • uwaga: zamieszczane zdjęcia powinny być wysokiej jakości, inaczej w druku mogą pojawić się piksele.

Krok 7: przygotowanie do druku

 1. Gdy projekt gazety jest już gotowy, wybieramy z prawego górnego rogu opcję „Udostępnij”
 2. następnie: Pobierz
 3. następnie: Typ pliku „PDF do druku”
 4. Znaczniki przycięcia i spady nie mają być zaznaczone
 5. spłaszcz pdf – nie ma być zaznaczony
 6. uwzględnij notatki – nie ma być zaznaczony
 7. Profil kolorów: RGB
 8. Kliknij „Pobierz”.

Krok 8: Gotowe!

Otrzymałeś plik PDF. Sprawdź go w programie Adobe Reader. Na komputerze ustaw powiększenie na 150% i sprawdź, czy nie pojawią się piksele i inne artefakty. Jeśli są, mogą również pojawić się w druku

Krok 9: prześlij gotowy plik do nas.

E-mail znasz, ponieważ wcześniej skontaktowałeś się w związku z kalkulacją. Prawda?

Krok 10: OK!

Jeśli wszystko jest ok, wyczekuj wydrukowanej gazety!

 

Ograniczenia i problemy

Darmowe rozwiązanie wymaga pewnych kompromisów. To te kompromisy niejednokrotnie spowodują, że publikacja nie będzie wyglądać jak profesjonalnie zaprojektowana gazeta i powodują, że praca nad projektem będzie znacznie dłuższa.

 1. Przygotowany poradnik dotyczy wersji marzec 2023, w przypadku zmian w Canvie, mogą nastąpić problemy uniemożliwiające druk
 2. w czasie pisania poradnika dot. darmowego składu gazety w Canvie, Canva nie oferuje dzielenia wyrazów.
 3. Darmowa Canva nie oferuje dzielenia tekstu na kolumny
 4. Prosimy pamiętać, że darmowa Canva nie weryfikuje jakości zdjęć, to Państwo jako Klienci odpowiadacie za jakość zdjęć (tj. ewentualne piksele, artefakty).
 5. Canva nie jest narzędziem profesjonalnym, może zdarzyć się sytuacja, że druk przygotowanego pliku nie będzie możliwy, np.  z przyczyn technicznych.

I na koniec:

Jeśli proces projektowania nie przynosi oczekiwanych efektów, prosimy pamiętać, że w ramach Własnej Gazety oferujemy również profesjonalny skład graficzny. Skład graficzny w ramach Własnej Gazety to nie tylko profesjonalna usługa, ale również nieograniczony dostęp do profesjonalnych baz stockowych, wsparcie AI, możliwość stworzenia wersji on-line, w tym zgodnej z zasadami WCAG.

 

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

Propozycje linków:
Gazeta na wybory samorządowe 2024 | Kompleksowe tworzenie gazet | druk gazet | ::: | Usługi kurierskie - najczęstsze problemy | druk gazet ceny - co na nie wpływa? | druk gazet - co warto o nich wiedzieć | Sesje elixir: koszmar płatności |  

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.

 

Kompleksowe Tworzenie Gazet

Tworzymy gazety i czasopisma

Sprawdź jak w profesjonalnie i kompleksowo tworzymy gazety, czasopisma i książki dla naszych Klientów.

druk gazet

Druk gazet, czasopism

Oferujemy nie tylko skład graficzny tekstu gazet, czasopism, książek, ale również ekspresowy druk gazet.