Kryzys na rynku papierniczym: 2022.12 – szansa dla mikro graczy

Co parę miesięcy wracamy do przyjrzenia się sytuacji na rynku papierniczym i wydawniczym, pora na kolejne podsumowanie. A zmiany, które dzieją się na rynku tworzą przestrzeń dla nowych wydawnictw dla których zysk na poziomie 1-5 mln zł jest atrakcyjny.

O przyczynach kryzysu na rynkach papierniczym i wydawniczym pisaliśmy już parokrotnie, zachęcamy do poniższych treści:

Jak wygląda sytuacja w chwili obecnej?

Tworzy się przestrzeń dla mniejszych graczy, dla których zysk na poziomie kilku mln zł jest atrakcyjną kwotą.

Rynek papierniczy

NA rynku papierniczym nastąpiło chwilowe uspokojenie. Tzn. sytuacja nie wróciła do poziomu z ubiegłego roku, jednak ceny są nieco bardziej ustabilizowane, dostępna jest większa liczba papierów. A to już coś. Zwłaszcza, że w poprzednich miesiącach mieliśmy sytuację w której większości papieru nie było na rynku. Jednakże same ceny są dalekie od ideału, w ciągu roku cena wybranych papierów była w stanie wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt – kilkaset procent, co spowodowało tąpnięcia na rynku wydawniczym: część książek nie zostało wydanych, część gazet i magazynów zakończyło działalność.

Kryzys uderza w molochy

Co chwilę dochodzą do nas informacje o reorganizacjach w dużych wydawnictwach. Podwyższenie cen papieru, to zwiększone koszty, co jest równoznaczne z mniejszym zyskiem, z zyskiem na tyle niewielkim, że dużym wydawnictwom – liczącym na duży przychód – nie opłaca się tkwić w branży, więc zamykają tytuły lub szukają innej możliwości osiągania wielomilionowych przychodów.

W ten oto sposób sporo zwolnień jest w Agorze, RASP, Burdzie i Bauerze. RASP zamknął tygodnik „Auto Świat” , lokalne strony z Faktu, Agora zwalnia 80 pracowników, Burda Media zamyka takie tytuły jak: „Claudia”, „Dobre rady”, „Moje Gotowanie”, „Sól i pieprz”, „Sielska Kuchnia”, „Przyślij Przepis”, „Mój Piękny ogród”, „Przepis na ogród”, „Kocham ogród”, „Ogrodnicze ABC”, „Zdrowie z natury”, „Burda Style”, „Szycie krok po kroku”, „Cienie i blaski”, „Historie kryminalne”, „Co przyniesie los”, „W mroku”, „Okruchy życia”, „Prawdziwe życie”, „Sekrety serca”, „Uczucia i tęsknoty”, „Uwierz w przeznaczenie”, „Wiara i nadzieja”, „Życie bez recepty”, „Życie po życiu”, „Part”y i „Sielskie życie” .

Szansa dla mikrofirm i małych wydawnictw

Co warte odnotowania, Burda nie zamyka tytułów z racji strat, ale ponieważ „Zamykane obecnie magazyny generują w 2022 roku niewielkie zyski (link). To oznacza jedno. Tworzy się przestrzeń dla mniejszych graczy, dla których zysk na poziomie kilku mln zł jest atrakcyjną kwotą.

I to dla wielu mniejszych podmiotów może być całkiem atrakcyjna informacja.

A jeśli planujecie Państwo założenie wydawnictwa lub wydawanie własnej publikacji, zapraszamy do kontaktu lub naszych podstron. Specjalizujemy się w kompleksowym wsparciu i tworzeniu gazet oraz czasopism dla Klientów.

Ponadto oferujemy również druk gazet, skład gazet DTP, skład czasopism.

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.