Kryzys na rynku papierniczym i wydawniczym – stan na czerwiec 2022

Po raz kolejny przyglądamy się sytuacji na rynku wydawniczym i papierniczym, aby spojrzeć na sytuację bieżącą i spróbować odpowiedzieć na pytania: co dalej, czy czekają nas dalsze podwyżki cen papieru i druku?

Wcześniej opisywaliśmy temat tutaj:  i tutaj:  . Przeczytanie tych artykułów nie jest niezbędne, ale wspominamy tam m.in. tytuły, które się zamknęły (m.in. w związku z ograniczeniami dostępności papieru, czy jego wysokimi cenami), wspominamy też, że wzrost cen papieru w niektórych przypadkach wyniósł ponad 200%.

A zacznijmy od początku

Jesteśmy w trakcie jednego z największych kryzysów na rynku papierniczym (a co za tym idzie, również wydawniczym) od wielu lat. Przez lata co stopniowo zmniejszało się w Europie zapotrzebowanie na papier magazynowy i gazetowy, spadek zapotrzebowania był na tyle duży, że wiele firm przestało produkować taki papier (np. w Polsce już nie istnieje żadna firma, choć przed laty był czy to Kwidzyn, czy Myszków), jednak zmiany cenowy nie były agresywne, a przynajmniej nie tak jak w ostatnich miesiącach.

Zapotrzebowanie na kartony

Bieżący kryzys cen i dostępności papieru na dobre rozkręcił się w ostatnich miesiącach, jednak rozkręcał się od czasu pandemii. Ogromne znaczenie miał: wzrost zapotrzebowania na kartony, wykup pulpy, papieru i materiałów niezbędnych do produkcji papieru przez rynki azjatyckie i amerykańskie. Fabrykom niejednokrotnie opłacało się zrywać umowy i przerzucać na produkcję kartonu. Efekt? Niedobory papieru, co równoznaczne było z pierwszymi podwyżkami cen.

Strajki w fabrykach papieru

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem były strajki u jednego z największych producentów papieru, UPM. To tylko bardziej ograniczyło dostępność papieru na rynku, a więc i kolejne wzrosty cen.

Inflacja i wojna

O tym, że inflacja nastąpi ostrzegało wielu ekonomistów. Był to i efekt pandemii, ale także efekt dodruku pieniądza na który pozwalało sobie wiele rządów, w tym przede wszystkim amerykański. I jest to również jeden z czynników, który wpływa na wzrost cen papieru. Jednym z nie mniej ważnych jest ograniczona dostępność do produktów niezbędnych do produkcji papieru, co związane jest m.in. z wojną na Ukrainie. Nie zapominajmy ponadto jeszcze o ograniczeniach związanych z gazem i ropą.

Kosmiczne koszty

Ogromne koszty związane z pozyskaniem papieru to jedno, dochodzą do tego nie mniej ogromne podwyżki związane z samą procedurą druku. Koszty gazu i prądu, które wzrosły o kilkaset procent, czy koszty prowadzenia działalności, do tego inflacja, która w Polsce jest jedną z wyższych w Europie, to kolejny znaczący punkt.

Iluzoryczne wsparcie?

Nie można wspomnieć o tym, że Rząd stara się walczyć z inflacją. Nie będziemy tutaj szczegółowo rozpisywać się na tematy ekonomiczne, skutecznie robi to wiele portali ekonomicznych nie pozostawiając suchej nitki na działaniach. Przypomnimy tylko, że VAT na paliwo spadł do 0%, jednocześnie cena paliwa chwilowo spadła, by wrócić do cen ponad 7 zł – Spółki Skarbu Państwa osiągają największe zyski od lat, mówi się nawet o marży na poziomie ok. 2-3zł na litrze paliwa.

Stan bieżący, czyli co się zmieniło, a co się zmieni?

Koszty wybranych papierów dążą do chwilowej stabilizacji. Strajki w fabrykach finlandzkich ustały, co oznacza zwiększenie dostępności papieru na rynku. Większość drukarni zaopatrzyła się już w papier w którym zawarty jest „podatek wojenny” – to zaś wymysł niemieckich producentów. Ekonomiści polscy informują, że inflacja jest na znacznie wyższym poziomie, niż przekazują to Władze, co może oznaczać kolejne podnoszenie stóp procentowych i oczywiście kolejne wzrosty cen produktów. Partia Rządząca ponadto robi przymiarkę do znacznego podniesienia płacy minimalnej, co również nie pozostanie bez znaczenia dla inflacji, czyli podwyżek.

Jak przetrwać kryzys wydawniczy i papierniczy?

  • jeśli jesteście wydawnictwem, to polecamy unikanie podpisywania umów długoterminowych, ceny nie są stabilne i należy się spodziewać kolejnych wzrostów w ciągu roku – przypominamy, że w ostatnich miesiącach wzrost na niektórych papierach wyniósł aż 200%

 

  • może warto rozważyć zmianę gramatury papieru i przejść na lżejszy.

 

 

Linki:

Wydawcy prasy szukają oszczędności w papierze gorszej jakości
https://press.pl/tresc/70894,wydawcy-prasy-szukaja-oszczednosci-w-papierze-gorszej-jakosci

Tygodniki lokalne znacznie droższe z powodu cen papieru
https://press.pl/tresc/70866,tygodniki-lokalne-znacznie-drozsze-z-powodu-cen-papieru

Wzrost cen papieru nie chce wyhamować
https://press.pl/tresc/70634,wzrost-cen-papieru-nie-chce-wyhamowac

Bauer podniósł cenę magazynów krzyżówkowych
https://press.pl/tresc/70480,bauer-podniosl-cene-magazynow-krzyzowkowych

Z powodu wojny producenci papieru gazetowego podnoszą ceny o dodatek energetyczny
https://press.pl/tresc/69894,z-powodu-wojny-producenci-papieru-gazetowego-podnosza-ceny-o-dodatek-energetyczny

Kryzys z papierem: braki i 100 procentowe podwyżki. Co z gazetami?
https://press.pl/tresc/69915,[na-weekend]-od-czytania-wola-paczki_-kryzys-pism-papierowych

Płacimy na stacjach rekordowe marże:
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/placimy-na-stacjach-rekordowe-marze-orlen-nadrabial-strate-na-kontraktach-co2/nelfs3b

Inflacja w Polsce jeszcze przyśpiesza. Najwyższy poziom od 24 lat
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/makroekonomia/inflacja-w-polsce-jeszcze-przyspiesza-najwyzszy-poziom-od-24-lat/zgj8d02

Economist: Rosja wysyła więcej paliwa do Europy niż przed wojną. Polska zwiększyła import rosyjskiego paliwa.
https://www.economist.com/graphic-detail/2022/06/07/russia-is-pumping-more-oil-to-europe-than-it-was-before-the-war

 

Artykuł nie jest poradą prawną. Raczej należy traktować jako niezobowiązujący felieton, czy komentarz.